Kliknij tutaj aby przejść do BrainMarket.cz

Monohydrat kreatyny

Kreatyna jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej nagłośnionych suplementów na scenie fitness. Stosowana jest jako suplement diety przede wszystkim w celu poprawy wyników sportowych, późniejszej regeneracji oraz stymulacji i zwiększenia objętości mięśni. Ponieważ kreatyna powszechnie występuje w żywności i jest syntetyzowana przez nasz organizm, jest uważana za bardzo bezpieczną substancję.

Kreatyna ma również duże zastosowanie poza aktywnością sportową. Może mieć pozytywny wpływ na centralny układ nerwowy, a nawet mieć działanie przeciwzapalne, pomagając tłumić niekorzystny wpływ różnych chorób i schorzeń na zdrowie jednostki. Wykazano również, że jest użytecznym narzędziem rehabilitacyjnym po urazach i wsparciem terapeutycznym w stanach przewlekłych (9).

Stawia to Kreatin na szczycie listy pod względem popularności i dostępności suplementów. Jest obecnie zaliczany do najskuteczniejszych substancji nie tylko w suplementacji sportowej.

Co to jest kreatyna?

Kreatyna została odkryta w pierwszej połowie XIX wieku. Otrzymała swoją nazwę po tym, jak francuski naukowiec Chevreul wyizolował te związki z wołowiny(16). Kreatyna zyskała popularność po Igrzyskach Olimpijskich w 1992 roku. Uczestniczący w nich sportowcy przypisywali mu swoje świetne wyniki w trudnych występach. W 1995 roku Roger Harris opublikował działanie kreatyny w swojej pracy. udokumentowano wpływ kreatyny na zdolność mięśni do zwiększania stężenia fosforanu kreatyny, który odgrywa dużą rolę w dostarczaniu i przekazywaniu energii potrzebnej do wydajnej pracy mięśni (14).


Zawartość kreatyny w mięśniach

Kreatyna jest naturalnie występującym niebiałkowym związkiem aminokwasowym. Większość kreatyny znajduje się w mięśniach kości, do 95%. Mniejsze ilości (5%) znajdują się również w mózgu, wątrobie, nerkach i jądrach (22).

Około 65% kreatyny mięśniowej to fosfokreatyna, a pozostałe 35% to wolna kreatyna. Z tego około 1 -2% kreatyny mięśniowej jest degradowane do kreatyniny (metaboliczny produkt uboczny) podczas szlaków metabolicznych, która jest wydalana. Z tego powodu organizm wymaga suplementacji 1-3 g kreatyny dziennie, w zależności od masy mięśniowej.

Jednym ze sposobów pozyskiwania kreatyny jest zbilansowana dieta. Z pożywienia zawierającego ten związek jest on wchłaniany przez ścianę jelita bezpośrednio do krwiobiegu. Organizm jest również w stanie syntetyzować kreatynę de novo. Proces syntezy (tworzenia związków) wymagający aminokwasówL-arginina, glicyna i L-teonina, odbywa się w nerkach, wątrobie i trzustceprodukt jest następnie transportowany do tkanek o wysokim zapotrzebowaniu na energię, a mianowicie mięśni kostnych, serca, mózgu i innych tkanek (24, 30).


Jesteśmy w stanie uzyskać około połowy naszego dziennego zapotrzebowania ze zbilansowanej diety. Związek ten występuje głównie w czerwonym mięsie i rybach (Tabela 1). Ilość wchłoniętej kreatyny zależy w dużej mierze od sposobu przygotowania żywności. Podczas przygotowywania na ciepło, kreatyna może ulec degradacji do nieaktywnej formy wspomnianej powyżej, kreatyniny. W praktyce oznacza to, że np. z półkilogramowego stek wołowiny lub łososia możemy uzyskać około 1 do 2 g kreatyny (8, 21).

Potravina

Porce

Zawartość kreatyny

Dźwięk

225 g

2-4 g

Losos

225 g

1,5 - 2,5 g

wołowina

225 g

1,5 - 2,5 g

Wieprzowina

225 g

1,5 - 2,5 g

Mleko (1%)

250 ml

0,05 g

Tabela 1: Reprezentacja kreatyny w różnych składnikach żywności w postaci świeżej (29)

Niedobór kreatyny

U niektórych osób stwierdzono niewystarczającą syntezę kreatyny, a tym samym niższe zapasy kreatyny w mięśniach. Najbardziej zagrożonymi osobami są weganie i wegetarianie, ale szczególnie osoby starsze (28).

U osób stosujących dietę wegetariańską (jaja i nabiał dostarczają bardzo małych ilości kreatyny), spożycie kreatyny w diecie jest znacznie niższe w porównaniu do osób spożywających mięso. Prawie żadne egzogenne źródła nie są spożywane w diecie wegańskiej (19). Stężenie kreatyny we krwi wegan może być nawet o 50% niższe w porównaniu do osób spożywających zbilansowaną dietę zawierającą mięso. U wegetarian biopsja mięśnia zewnętrznej strony mięśnia czworogłowego uda wykazała, że całkowita zawartość kreatyny w mięśniu była o 10-15% niższa (4,7,26).

W tym przypadku suplementacja kreatyną wydaje się być rozwiązaniem problemów z kompensacyjnym dostępem niektórych suplementów diety związanych z dietami wegetariańskimi i wegańskimi. Zwiększenie zapasów kreatyny może nie tylko wpływać na fizycznie wymagające zadania, ale także poprawiać funkcje poznawcze (8,29).

Zanim przejdziemy do funkcji kreatyny w organizmie, przyjrzyjmy się temu, w jaki sposób organizm pozyskuje energię do prowadzenia wszystkich procesów metabolicznych (syntezy ważnych substancji, pracy mięśni itp.)..).

  • Każda zwiększona aktywność fizyczna jest szczególna dla organizmu, grupy mięśniowe potrzebują dużych ilości energii do wykonania swojej pracy, którą uzyskują poprzez rozbijanie cząsteczek ATP (adenozynotrójfosforanu). Aby uwolnić energię z tej cząsteczki, jest ona dzielona na ADP (difosforan adenozyny) i AMP (monofosforan adenozyny). w ten sposób generując energię potrzebną do ważnych procesów komórkowych.
  • Duża sieć mitochondriów, która jest centrum energetycznym komórek, zapewnia produkcję i dystrybucję energii w mięśniach kości. Ćwiczenia mogą promować wsparcie i zwiększać liczbę mitochondriów, zwiększając w ten sposób zapasy ATP, co przełoży się na większą wydolność aerodynamiczną organizmu.
  • Podczas skurczów mięśni najpierw zużywany jest zapas ATP, a dopiero potem metabolizm przełącza się na inny sposób uwalniania energii. ATP może być tworzony na kilka sposobów, albo najszybszą drogą, rozszczepieniem fosforanu kreatyny, albo przez glikolizę spowodowaną fosforylacją we krwi i wreszcie przez substancje oksydacyjne.
  • Każdy system jest dostępny w celu zapewnienia energii dla innego rodzaju aktywności fizycznej. Nie oznacza to jednak, że zawsze będzie tylko jeden sposób robienia rzeczy. Systemy energetyczne nakładają się na siebie, zgodnie z intensywnością energetyczną działalności (2).

Jak ATP jest syntetyzowane (tworzone) przez kreatynę

W mięśniach część cząsteczki wiąże się z fosforanem, tworząc produkt = fosforan kretyny. Fosforan kreatyny służy przede wszystkim jako rezerwuar energii do późniejszej pracy mięśni. Produkt ten jest w stanie związać się z ADP, wzbogacić tę cząsteczkę o fosforan, a tym samym przekształcić się z powrotem w ATP. Reakcja zachodzi bardzo szybko, co prowadzi do tego, że jest to bardzo ważne źródło energii dla komórek (Campbell, 2007, Smith, 2014). W przeciwieństwie do tego, gdy mięsień jest w spoczynku, ATP oddaje grupę fosforanową z powrotem do kreatyny, aby uzupełnić zapas fosforanu kreatyny do przyszłego wykorzystania w pracy mięśni.

fosforan kreatynykreatyna + fosforan

ADP+P= ATP

Podstawowe zapotrzebowanie na energię zużywa magazynowane ATP (rys. 2). Po zużyciu tych zapasów, system fosforanu kreatyny (ATP-CP) zaczyna dostarczać energię na około 6-8 s pracy mięśni. Po zaledwie około 6 sekundach ćwiczeń rozpoczyna się beztlenowy (bez dostępu powietrza) rozpad mięśni, podczas którego wytwarzany i gromadzony jest mleczan. Gdy moc wyjściowa przekracza około 1 minuty, glikoliza tlenowa (zapotrzebowanie na tlen) jest głównym źródłem energii. Źródłem energii jest glukoza i wolne kwasy tłuszczowe - tłuszcze (15).

Fosforan kreatyny jest zatem najbardziej przydatny w przypadku krótkich, dynamicznych występów, takich jak obciążenia interwałowe. Wykorzystując system ATP-CP, można wyprodukować do 80% ATP (12). Kolejnym potwierdzeniem zastosowania systemu ATP-CP jest trening siłowy, gdzie poprawia on wytrzymałość mięśniową i znacząco zwiększa siłę (25).


Kreatyna jest substancją własną organizmu, więc dlaczego i jak ją suplementujemy?

Monohydrat kreatyny (CrM) jest formą kreatyny podobną lub identyczną z kreatyną dostarczaną przez ludzki organizm. CrM jest jednym z najpopularniejszych suplementów poprawiających wydolność przyjmowanych przez sportowców. Głównym efektem CrM jest zwiększenie magazynowania kreatyny w mięśniach i zastąpienie ATP po jego degradacji podczas ćwiczeń (20). Jest w stanie promować wydajność tlenową i beztlenową poprzez regulację hormonów anaboliczno-katabolicznych (30). Zwiększa również masę tkanki tłuszczowej oraz siłę górnej i dolnej części ciała ( 11 ). Przeciwzapalne i przeciwutleniające właściwości kreatyny zapobiegają uszkodzeniom DNA w komórce i mitochondriach (17).Zmniejsza powysiłkowe oznaki uszkodzenia mięśni (regeneracja powysiłkowa) i zwiększa domięśniowe stężenie kreatyny, co pomaga wyjaśnić obserwowaną poprawę adaptacji treningowej, np. przy wysokiej intensywności ćwiczeń.

Potencjalne korzyści suplementacji kreatyną:

  • Zwiększona wydajność pojedynczych, ale powtarzanych sprintów
  • Zwiększona praca podczas zestawów wykorzystujących maksymalny wysiłek skurczu mięśni
  • Zwiększona masa mięśniowa i mechanizmy adaptacyjne zwiększające siłę podczas treningu
  • Zwiększona synteza glikogenu
  • Zwiększony pr beztlenowy
  • Wzrost wydolności tlenowej (wspomaganie wyższego wydzielania ATP z mitochondriów)
  • Lepsza regeneracja po treningu
  • : inherit;">Trening Wyższej Tolerancji

Przykłady: inherit;">Przykłady dyscyplin sportowych, w których można zaobserwować poprawę wyników po suplementacji kreatyną (18,22)

  • Zwiększenie podaży fosfokreatyny: Krótkie Sprinty, Pływanie - Krótki Dystans, Wyścigi Kolarskie
  • Zwiększenie resyntezy fosfokreatyny: koszykówka, hokej, futbol amerykański, siatkówka
  • Budowa mięśni: kulturystyka, sporty walki, trójbój siłowy, rugby, olimpijskie podnoszenie ciężarów, pchnięcie kulą...

Dawkowanie kreatyny

Sportowcy zaangażowani w intensywny trening mogą potrzebować 5-10 g/dzień kreatyny, aby utrzymać optymalne lub pojemnościowe zapasy kreatyny w organizmie. Do użytku klinicznego zaleca się kompensacyjne spożycie 10-30 g/dzień przez całe życie. Nie jest to ilość, którą nasz organizm jest w stanie zrównoważyć w celu syntezy lub spożycia z diety. Suplementacja kreatyną może zwiększyć stężenie kreatyny i fosforanu kreatyny w mięśniach o 20-40% (6,21).


Kreatynę można przyjmować na dwa sposoby:

  • Może być używany tzw. schemat nasycenia. Gdy 20 - 25 g kreatyny (około 0,3 g/kg/dzień) jest podawane przez 5 - 7 dni, najlepiej podzielone na cztery dzienne dawki. Faza nasycenia prowadzi do szybszego wysycenia komórek mięśniowych kreatyną i może jej towarzyszyć znaczny przyrost masy ciała (ze względu na retencję wody = tymczasowe zatrzymanie wody w mięśniach). Następnie przechodzimy do fazy drugiej = podtrzymującej, gdzie kreatyna podawana jest w niższych dawkach.
  • Drugą opcją jest wolniejsze nasycanie komórek mięśniowych z wydajnością 3-5 gramów dziennie. Ta metoda na powolne zwiększanie koncentracji, a tym samym powolne zwiększanie masy mięśniowej, siły oraz. Jednak po osiągnięciu maksymalnego nasycenia, efekt będzie taki sam dla obu opcji (22).

W dłuższej perspektywie opcje pokrywają się w bardzo podobnych wynikach obiegu. Tylko w przypadku korzystania z fazy nasycenia efekt pojawia się szybciej, już po tygodniu stosowania. Przy ustawieniu fazy od początku, efekty są zauważalne po 3-4 tygodniach.

Co z bezpieczeństwem kreatyny?

Wciąż niezdecydowany czy suplementować CrM? Czy tak? Czy miało to jakiś negatywny wpływ na nasz organizm? Czy zwiększa mięśnie wraz z tłuszczem?

Przeprowadzono wiele badań na te tematy, które dotyczyły bezpiecznego wpływu suplementacji na ogólny stan zdrowia obserwowanych osób. I pokazują, że może być bezpiecznie stosowany krótkoterminowo, ale także długoterminowo (do 30 g/dzień przez okres do 5 lat). Stwierdzono bardzo dobrą tolerancję, zarówno u zdrowych osób, ale także u wielu pacjentów w populacji ogólnej (od niemowląt po osoby starsze). W 2017 r. Międzynarodowe Towarzystwo Żywienia Sportowego wydało opinię, że kreatyna jest bezpieczna do stosowania w sporcie i do użytku medycznego (22,28).

Badanie przeprowadzone w 2020 roku zapewniło wpływ suplementacji na zdrowie przy użyciu próbek krwi i moczu u sportowców trenujących siłowo. Suplementacja CrM (0,3 g/kg/dzień) nie spowodowała negatywnych skutków i zgodnie z oczekiwaniami wydajności i masy ciała. Nie zaobserwowano niekorzystnego wpływu na różne narządy i układy fizjologiczne. Nie zaobserwowano zmian w parametrach czerwonych krwinek, białych krwinek, lipidów we krwi, markerów metabolicznych i moczowych lub czynności wątroby i nerek (1).

Po odstawieniu kreatyny organizm powraca do poziomu podstawowego już po 4-6 tygodniach. Nie odnotowano spadku poziomów podstawowych do niższych poziomów niż przed suplementacją. Suplementacji bez przerw nie należy się zatem obawiać w przypadku długotrwałej supresji endogennej syntezy kreatyny (22).

Ważne wnioski:

  • Kreatyna nie powoduje odwodnienia organizmu. Utrzymuje wewnętrzną homeostazę w mięśniach, nawadnia komórki, co może tłumaczyć wzrost jednostek mięśniowych.
  • Nie powoduje skurczów mięśni ani odwodnienia.
  • Nie zwiększa masy tłuszczowej.
  • Nie prowadzi do uszkodzenia nerek.
  • Jest korzystny nie tylko dla męskiej populacji, ale także zapewnia wiele korzyści kobietom.

Inne możliwe dostępne warianty kreatyny

Najczęściej stosowaną formą kreatyny w preparatach jest monohydrat kreatyny i ta forma była również przedmiotem największej liczby badań naukowych. Ale obecnie na rynku możemy spotkać także wiele produktów zawierających sole kreatyny, czy różne jej pochodne.

  • Mikronizowana Kreatyna jest mechanicznie tak, aby dostosować jego regulację w wodzie. W porównaniu jednak do klasycznej formy monohydratu kreatyny, jego działanie jest takie samo.
  • cytrynian kreatyny (CC)składający się z kreatyny i cytrynianu. Chociaż cytrynian kreatyny jest bardziej rozpuszczalny w wodzie, jego wchłanianie jest porównywalne do CrM.
  • Pirogronian kreatynymoże mieć pewne efekty lepsze niż CrM, zgodnie z badaniami, w szczególności większy wzrost wytrzymałości i siły
  • Kre-Alkalyn (KA)jest buforowaną formą kreatyny i od lat jest reklamowana przez producentów jako skuteczniejsza i bezpieczniejsza forma niż CrM. Badania jednak nie potwierdzają tego twierdzenia.
  • Ester etylowy kreatyny (CEE)wykazuje bardzo słabą stabilność w środowisku podobnym do przewodu pokarmowego, a jego suplementacja prowadzi do wzrostu kreatyniny w osoczu, a nie kreatyny. Podawanie CEE wydaje się być mniej skuteczne niż CrM.
  • Chelat magnezowy kreatyny (MgCr)przygotowuje kreatynę z magnezem w wiązaniu chelatowym. Skuteczność powinna leżeć właśnie w zawartości magnezu, który odgrywa rolę w metabolizmie kreatyny. Badania wskazują na podobną zdolność MgCr do zwiększania siły mięśniowej jak CrM, ale przy mniejszej retencji wody.
  • Chlorowodorek kreatyny (CHCl) - kreatyna związana z kwasem solnym. Charakteryzuje się dobrą rozpuszczalnością w wodzie. Twierdzi się, że mniejsza dawka CHCl jest wystarczająca do osiągnięcia takiego samego efektu jak CM, ale bez dowodów w literaturze

Stosowanie tych innych form kreatyny nie oferuje znacznie lepszych wyników, w większości prawie taki sam efekt. Forma CrM jest również najlepiej przebadana pod względem skuteczności i ma bezpieczeństwo potwierdzone w wielu badaniach (5, 10, 12, 25).

Jakie inne korzyści zapewnia suplementacja kreatyną?

Kreatyna może być stosowana nie tylko jako suplement diety w celu poprawy wyników sportowych. Inne mechanizmy działania kreatyny wzwiększaniu ilości masy mięśniowej, obejmują zmniejszenie stresu oksydacyjnego i zwiększenie zapasów energii. Przeciwzapalne i przeciwutleniające właściwości kreatyny zapobiegają uszkodzeniom DNA w komórce i mitochondriach. W miarę starzenia się zwiększa się produkcja reaktywnych rodników tlenowych (ROS), które mogą przyczyniać się do atrofii mięśni (17).

Może być stosowany jako potencjalne narzędzie terapeutyczne w chorobach neurodegeneracyjnych (choroba Parkinsona). Może mieć również pozytywny wpływ na poprawę stanu zdrowia w chorobach dotykających mięśnie szkieletowe (choroba Huntingtona, stwardnienie zanikowe boczne i niektóre dystrofie mięśniowe). Nie należy zapominać o pozytywnych skutkach w chorobach układu krążenia, oddechowego i nerwowego, np. cukrzycy, chorobie zwyrodnieniowej stawów, fibromialgii, niedokrwieniu mózgu i serca, depresji itp. (22,23,27).

Podsumowanie korzyści płynących ze stosowania monohydratu kreatyny

  • Wspiera regenerację po wysiłku, promuje adaptację do ćwiczeń i poprawia fizjologiczną reakcję na trening.
  • Podtrzymywanie i łagodzenie utraty masy mięśniowej, siły i wytrzymałości, właściwa kontrola metaboliczna w okresach braku aktywności mięśniowej.
  • Poprawa zdolności do pracy, masy mięśniowej i siły mięśni, aż do populacji z przewlekłą chorobą zwyrodnieniową stawów włącznie.
  • Poprawa zdolności wysiłkowej, masy mięśniowej, siły mięśni i gęstości kości u pacjentów z dystrofią mięśniową.
  • Poprawa stanu zapalnego, może być stosowany w dysfunkcji śródbłonka (brak aktywności wyściółki naczyniowej) u pacjentów z niewydolnością serca.

Cel

Podsumowując, kreatyna jest idealnym wspomagaczem nie tylko dla wielu sportowców (od kulturystów po sprinterów), ale także osób indywidualnych, które chcą poprawić swoją siłę, wydolność i pomóc w szybszej regeneracji po wysiłku. Jest bardzo odpowiedni dla wegan, osób starszych i części populacji, która musi poprawić funkcje poznawcze lub swoje zdrowie. Ponieważ jest to substancja sama w sobie, suplementacja kreatyną nie ma negatywnego wpływu na funkcje organizmu. Wręcz przeciwnie, przynosi wiele korzyści. Jeśli wahasz się, czy wybrać suplementację kreatyną.

Poziom cukru we krwi: jak utrzymać go w równowadze
Poziom cukru we krwi: jak utrzymać go w równowadze
Cukier we krwi, znany również jako glukoza, jest głównym źródłem energii dla naszego organizmu. Prawidłowy poziom cukru we krwi ma kluczowe znaczenie dla zdrowia, ponieważ wpływa na wiele procesów zachodzących w organizmie, w tym na funkcjonowanie mózgu, mięśni i metabolizm. Jego brak równowagi, zarówno wysoki (hiperglikemia), jak i niski (hipoglikemia), może prowadzić do różnych komplikacji zdrowotnych. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak działa poziom cukru we krwi i jak można utrzymać go w równowadze.
Witamina D: klucz do zdrowia kości i odporności
Witamina D: klucz do zdrowia kości i odporności
Witamina D jest jedną z najważniejszych witamin, która ma duży wpływ na zdrowie człowieka. Witamina ta odgrywa kluczową rolę we wchłanianiu wapnia i fosforu, przyczyniając się tym samym do utrzymania zdrowych kości. Ponadto pełni również ważną funkcję we wspieraniu układu odpornościowego, regulowaniu procesów zapalnych, a nawet może wpływać na nastrój i samopoczucie psychiczne.
Odporność i czym ją wspierać
Odporność i czym ją wspierać
Układ odpornościowy jest kluczowym mechanizmem obronnym organizmu, który chroni nas przed infekcjami, wirusami i innymi patogenami. Aby zachować zdrowie, ważne jest utrzymanie układu odpornościowego w optymalnym stanie. Istnieje kilka czynników, które mogą wpływać na odporność - od stylu życia, przez odżywianie, po skutki stresu. Poniżej przedstawiamy sposoby wspierania układu odpornościowego i zapewnienia jego prawidłowego funkcjonowania.

Znajdź kompozycję

1 2 3 4 5 6 a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z